אורח חיים בריא בביה"ס

חשיבות שתיית מים – גם בחורף….

שתייה בלתי מספקת עלולה לגרום תופעות שונות: כאב ראש, סחרחורת, עייפות ואבדן תיאבון. מדוע חשוב ללמד את הילדים מהם הסימנים ואיך מעודדים אותם לשתות?

ישראל היא מדינה חמה, שהולכת ומתחממת. זאת יודעים כולם. כל אדם שגדל במדינה מבין, ומגיל צעיר, כמה חשוב לשתות מספיק. בעיקר לאחר פעילות גופנית, או כשנמצאים בחוץ, וחשופים לקרינת שמש ישירה ולא ישירה. מה שפחות ידוע הוא, שאפשר לאבד נוזלים במהירות גם בתנאי המזגן הנוחים.

חשוב להסביר לילדים מהן השלכות אבדן נוזלים, והתייבשות, ועד כמה חשוב לשתות בצורה סדירה, גם כשנמצאים יום שלם בכתה הממוזגת, ואפילו כשלא מרגישים צמאים במיוחד.

ההמלצה: להרבות בשתייה
מכירים את פירמידת המזון? אם לא, שאלו את ילדיכם, הם בודאי למדו אודותיה בבית הספר. ובכן, על פי פירמידת המזון הישראלית, ולהבדיל מהמלצות תזונתיות דומות ברחבי העולם, השתייה היא הבסיס לתזונה נכונה ונבונה ולבריאות. על כן מצא לנכון משרד הבריאות הישראלי להכניס את ההמלצה להרבות בשתיית מים לבסיס פירמידת המזון.

אלא שאי אפשר לסמוך על ילדים, ובעיקר על הצעירים שבהם, שיזכרו להגיע לברזיה. לעתים יש שם תור, או שההפסקה קצרה מדי ויש הרבה דברים שצריך להספיק במהלכה. ולכן, הטוב ביותר הוא לצייד את הילדים בבקבוקי מים, ורצוי במעטפת שתשמור על קרירות המים. המצאותו של בקבוק מים בתיק תעורר בהם את המודעות לצורך להרבות בשתייה, כמו גם תאפשר להם נגישות קלה למשקה.

לשתות גם כשלא צמאים
לשתייה חשיבות רבה עבור ילדים ומבוגרים כאחד. מים מהווים 60% ממשקל הגוף הבוגר (בילדים אף יותר), ויש להם תפקידים רבים וחשובים. הם מהווים מרכיב עיקרי בתאי הגוף, משתתפים בתהליכים רבים, בניהם הובלת חומרים שונים, וכמובן – הם משפיעים על וויסות החום.

הגוף מאבד מים במספר אופנים: דרך השתן, דרך העור – בהזעה, בזמן נשיפת אוויר ואפילו בצואה. הגוף מאותת על אבדן נוזלים באמצעות מנגנון הצמא. אלא שמדובר במנגנון שאינו מפותח דיו, ובמיוחד אצל ילדים, שלא תמיד מבחינים כי הם צמאים.

שתייה בלתי מספקת עלולה לגרום להתייבשות. זהו מצב קיצוני שעלול לסכן חיים ולכן כדאי להכיר את הסימנים המקדימים לו, וללמד את הילדים לזהות אותם:

  • כאב ראש
  • סחרחורת
  • עייפות
  • אבדן תיאבון
  • תחושת חום
  • יובש בפה
  • חוסר ריכוז
  • שתן כהה